Коли автоматичний вимикач монтують досвідчені професіонали, то у стороннього спостерігача складається враження про відносну легкость цих робіт. Здається, що і своїми руками виконати монтаж труднощів не складе, адже всього-то потрібно вставити вимикач, дроти і затягнути кілька болтів. Далі за такою ж схемою встановити другий, третій і так далі.

Але не все так гладко. Перед тим як пробувати свої сили, потрібно засвоїти важливі нюанси і тонкощі, без яких хорошого результату добитися неможливо.

Способи фіксації автомата

Роботи по частині енергетики завжди повинні відповідати чітким вимогам, це зрозуміло навіть тим, хто далекий від цієї галузі. Однак якщо говорити про монтаж автоматичних вимикачів Тернопіль в силовому щитку, то в актах ШЕУ існує дещо лояльне ставлення до цього типу робіт. Головна вимога до кріплення – надійність. Тобто не повинні відбуватися зміщення і будь-якого виду деформації навіть при багаторазовому включенні і виключенні автомата. Він не повинен рухатися, і кріплення зобов’язане це забезпечити. Не має значення, яким чином.

Всього ж зараз налічується всього три способи монтажу вимикача Тернопіль в щитку. У них різна частка популярності, але всі мають право на «життя» в тій чи іншій ситуації:

  • Найпоширеніший спосіб на сьогодні – кріплення на дин-рейку. Автомати побутового призначення зараз мають тільки такий спосіб монтажу, інші просто не випускають;
  • Кріплення на планку. Цей спосіб схожий на попередній, але займає більше часу і трудомісткий. У планці свердлять спеціальні отвори і нарізують різьблення для кожного окремого вимикача. Встановити планку легко, але робити отвори в щитку і виконувати роботу метчиком вельми проблематично. Використовують цей спосіб в старіючому житлі, де іншим методом домогтися результату не можна;
  • Дуже рідко використовують останній спосіб – кріплення вимикача прямо в фіксуюче гніздо щита. Для монтажу автомата Тернопіль його «вдавлюють» в це гніздо. Якщо його потрібно вийняти, то викруткою доведеться відтягувати засувку.

Перед початком монтажу потрібно чітко засвоїти, що 40% робіт по встановленню вимикача проводяться саме в самому щитку. Тому потрібно заздалегідь продумати відключення, комфортний доступ для можливої ​​заміни, ймовірність зміни схеми підключення і одночасний демонтаж всіх приладів без відключення їх окремо один від одного.

Кілька нюансів підключення

Включення одного автомата не повинно викликати труднощів, з такою роботою може впоратися електрик, який не має ніякого досвіду. Якщо потрібно підключити всього один прилад, то потрібно просто скористатися інструкцією на самому автоматі. Схема фаза-нуль, нічого складного. Тільки випадків, коли потрібен один вимикач, дуже мало. Стандартно підключення вимагають кілька приладів на одну квартиру або цілий поверх. Саме в цьому випадку і потрібно слідувати особливим нюансам. Початковим кроком буде складання схеми підключення першого приладу.

Уже від нього піде набір решти пулу вимикачів. І ось тут необхідно засвоїти правила, без яких приступати до монтажу нерозумно:

  • Фаза (кабель живлення) обов’язково повинна підключатися знизу;
  • Зачистці проводів слід приділити особливу увагу: не можна залишати оголеною надзвичайно велику частину проводу. Але і допустити зіткнення контактної групи з ізоляцією теж неможливо. Тут допомогу може надати проста зубочистка: якщо вимірювати довжину зачищеного ділянки по ній, то все пройде гладко;
  • Коли автоматичний вимикач встановлений, слід обов’язково перевірити надійність фіксації в щитку, природно, знеструмленому. Для цього варто просто сильно поворушити автомат. Якщо станеться зсув, то закріплення потрібно зробити більш міцним;
  • Нульовий кабель по схемі буде схожий на «гребінку»: він піде по верху від першого вимикача до другого, від нього до третього і далі. Фаза завжди знаходиться знизу, і для кожного приладу окрема. Жила заземлення буде одна, і теж відділена;
  • Якщо автомат буде поставлений перед лічильником, то він завжди зможе знеструмити квартиру в разі потреби і не дозволить нараховуватися навіть так званої реактивної енергії. Однак тут потрібно мати обережність: якщо опломбувати автомат неправильно, то можна нарватися на певні проблеми з організацією енергозбуту.

Всі ці нюанси обов’язково потрібно тримати в голові. Вони стандартні, але від цього не менш важливі.

Загальний нульовий провід

Існує так зване наскрізне підключення. Його сенс у тому, що нульовий провід переходить по верху від одного вимикача до іншого: він загальний для всіх приладів.

Перевагою такого включення можна назвати простоту схеми і легкість монтажу. Однак якщо відключиться хоча б один прилад, то нульовий провід обірветься, і всі автомати перестануть діяти. Таку ситуацію можна запобігти, якщо додатково влаштувати «нульові містки». Але якщо з ладу вийдуть відразу два вимикачі, то нуль знову буде втрачено. Зручності мало, зате буде захист від пробоїв і можливого короткого замикання.

У деяких випадках можна влаштувати «нульову шину», тобто підключити всі автомати до нуля окремо один від одного. Суть внутрішніх процесів в цьому випадку сильно зміниться, хоча зовні ніяких змін видно не буде. При відключенні одного приладу система продовжить працювати без перебоїв завдяки прямому зв’язку з «нульовою шиною». Перед дійсним монтажем вимикачів Тернопіль електрик в першу чергу повинен оцінити можливість застосування такого способу.

При такому монтажі потрібно кілька разів перевірити, чи добре зачищені дроти. Зіткнення ізоляції з контактною групою не принесе нічого хорошого. Також не варто нехтувати гумовими шайбами ​​і ізоляцією силових кабелів від кріплення.

Безпосереднє встановлення

Перед початком монтажу вимикача Тернопіль потрібно вивчити малюнки на самому автоматі: на них докладно показаний процес його приєднання до мережі. На корпус самого приладу нанесено маркування, і помилитися з фазою практично неможливо.

Після знайомства з інструкцією на автоматі, потрібно виконати ще кілька підготовчих робіт:

  • У контактній групі не повинно бути болтів, їх обов’язково потрібно викрутити;
  • Довжина зачищеною частини кабелю, так звана глибина входу, повинна бути виміряна;
  • Якщо йде монтаж на дин-рейку, то обов’язково перевіряється наявність на ній різьбових фіксаторів і спеціального отвору для посилення кріплення приладу. Правда, останні зустрічаються лише на деяких моделях.

Тепер потрібно «приміряти» всі вимикачі на рейку. Для цього всі прилади потрібно прикріпити на засувки і оцінити їх стан: скільки місця залишилося в проміжках, чи можна при необхідності встановити додаткові вимикачі і поставити маркування на вже закріплені. Всі жили маркуються окремо, уваги на їх колір не звертають. Тільки тепер можна зачистити кабелі.

Щоб з потрібною точністю зачистити дроти по довжині, процедуру проводять вже в самому щитку, незручностей бути не повинно.

В обов’язковому порядку перевіряють якість проводів земля-нуль. Тут потрібно знати, що ШЕУ дозволяють розкид в 60%: якщо короткий вхід буде 10 см, то довгий не можна робити більше 60 см.

Якщо схема зібрана правильно, і встановлений «макет» їй відповідає, то можна починати безпосередній монтаж автомата Тернопіль. Перший автомат включають, коли він ще не закріплений, і перевіряють лінію. На допомогу тут будуть прості цвяхи в кількості трьох штук: два з них вставляються плоскогубцями в розетку, а третій з розмаху на них опускається. При перевірці обов’язково використовуються плоскогубці з ізоляцією, а цвях скидають різко для запобігання його «приварювання» і псування електропроводки в разі неправильного монтажу. Якщо ж все добре, то автомат лінію відключить.

Закінчивши перевірку, треба або шукати і виправляти недоліки, або закінчувати монтаж.

Покрокова інструкція

  • Ніякого струму в щитку на момент робіт бути не повинно!
  • Проводи йдуть в гнізда контактної групи, де їх підтягують. Ізоляція не повинна торкатися гвинта, що затягує!
  • Окреслені кроки виконуються з кожним приладом;
  • Далі робиться якась візуальна перевірка зібраної схеми, оцінюється правильність її складання;
  • Автомат ставиться до характерного клацання, дроти при цьому не виймаються і залишаються на місці;
  • Встановлюються інші прилади, і у кожного перевіряється надійність фіксації;
  • Лінія автомату знову перевіряється за вже відомою схемою. Перевіряти кожен прилад немає необхідності, потрібно випадковим чином вибрати декілька з них;
  • Гвинтами затягуються дроти;
  • На щиток дають напругу і максимальним навантаженням перевіряють ділянки мережі.

Кілька рекомендацій

  • Завжди потрібно залишати запас потужності. Якщо розрахунок дасть результат в 23 Ампера, то купувати потрібно 20 або 16. Ні в якому разі не 25;
  • Професіонали в галузі електрики іноді монтують вимикачі не підряд, а «через один». Брати з них приклад неможна, тому що це помилковий і ненадійний спосіб. Якщо автомат встановлюється для власної квартири або поверху в будинку, потрібно проводити роботи на совість;
  • Склад матеріалу у гвинтів повинен бути однаковий. В ідеалі вони взагалі повинні бути ідентичні, але якщо можливості це влаштувати немає, то потрібно подбати хоча б про схожість матеріалу. Сплави, природно, не повинні піддаватися утворенню іржі;
  • У разі використання дин-рейки, вона повинна бути надійно закріплена гвинтами. Ніяких розпірок;
  • Тонкий монтаж автомату Тернопіль несумісний з товстими жилами. Ідеальним варіантом буде клемник, який дозволить зібрати жорсткі дроти і дати напрямок гнучким;
  • Дизайн. Будь-яка справа має радувати око, тому і для системи автоматичних вимикачів потрібно відповідний дизайн. Особливо важлива практичність, щоб в непередбачених випадках можна було легко отримати доступ до приладів.

При монтажі автоматів головне – дотримуватися послідовності і системності кроків. За першою сходинкою слідує друга, і ніяк інакше. Кожен крок потрібно контролювати – від цього залежить успішність всього підприємства по монтажу автоматичних вимикачів Тернопіль.

Як замінити автоматичний вимикач в електрощитку

Автоматичний вимикач, як будь-яке інше технічне обладнання, може виходити з ладу. У цьому випадку нам знадобиться заміна автоматичного вимикачаТернопіль. Як це зробити і, власне, про причини виникнення несправностей ми з вами поговоримо далі.

Заміна автоматичного вимикача: причини

Серед можливих причин виділяються робота пристрою на межі своїх можливостей, а також спрацьовування системи теплового захисту.

Відомі випадки, коли користувач стикається з проблемою вже після першого запуску системи теплового розчеплювача. Найнеприємніше в цьому виді поломки те, що зовні пристрій практично нічим не буде відрізнятися від своїх справних аналогів. Зверніть увагу – тепловий розщіплювачь не варто плутати з миттєвим (електромагнітним).

Найчастіші збої відбуваються через вигоряння контактних затискачів, а також корпусів модульних автоматичних вимикачів. Це трапляться через неякісний і ненадійний електричний контакт! Алюмінієві провідники грішать ослабленням електричних контактів через зношування.

Останнім, самим рідкісним фактором, може виступити заводський брак. Слід вибирати відомі бренди і сильно не економити на обладнанні. Такий вид браку найчастіше ніяк не дає про себе знати при монтажі пристрою, але залишає слід при початку експлуатації.

Заміна автоматичного вимикача: наслідки

Всі перераховані вище проблеми призводять до одного результату – вигоряння контакту. Відбувається це через те, що в контактному затиску помічається слабке потріскування, після нагрівання, що і призводить до вигоряння. Не забувайте періодично перевіряти стан обладнання, адже подібні збої можуть призвести до пожежі!

Демонтаж автоматичного вимикача

Ремонт цього обладнання зазвичай не здійснюється. Цьому є дві причини – схема автоматичного вимикача не така проста, а вартість його не така велика. В основному при поломці автоматичного вимикача його просто змінюють.

Перед тим, як проводити демонтаж автоматичного вимикача, слід провести знеструмлення лінії живлення його. Іноді цю операцію не роблять, але все ж, ми настійно рекомендуємо знеструмлення перед демонтажем. Особливо необхідно це в випадках, коли плюс автоматичного вимикача знаходиться в зовсім несприятливому стані. У затиску при таких ситуаціях вся система швидше за все приварилася один до одного. Робота по заміні в такому випадку сильно ускладнюється і вимагає певних навичок. Рекомендуємо під подібні випадки залишати в щитку певний запас по проводам.

Основна частина автоматів в щитку мають розподільні і лінійні функції. Їх завдання живити якийсь певний електроприймач або побутову техніку. Процес знеструмлення подібного механізму досить простий – потрібно всього лише відключити вступний автомат (або ж пікетники).

Також ви можете зіткнутися і з більш складною ситуацією – може знадобитися заміна ввідного апарата. Ще одна подібна ситуація – коли відсутні і вступний апарат і пакетник. Швидше за все вам доведеться звернутися за допомогою до електриків експлуатуючої фірми. У подібних випадках швидше за все буде потрібно знімати напругу в ВРУ або ж в інших розподільних пристроях які знаходяться поза зоною вашої досяжності. Заміна автоматичного вимикача Тернопіль в цьому випадку повинна проводитися акуратно.

Після того, як живлення вимкнено, необхідно переконається в цьому. Допоможе в цьому справний індикатор або мультиметр. Коли ви переконалися що живлення справді відключено – вимкніть провідники. Підбираємо викрутку для автомата (гвинти на кожному пристрої відрізняються). Далі необхідно розкрутити затискачі. Якщо у вас не вийде це зробити, то, скориставшись бокорізами, “викусиваємо” проводи. Після того як наші провідники від’єднані, можемо розвести їх в сторони і взятися за сам пристрій.

Кріплення сучасних щитків в основному виробляється на ДІН-рейку, яка має омего-подібний профіль. Якщо у вас саме така ситуація – роботи по демонтажу та монтажу будуть простіше простого. Автомат в своїй нижній або задній частині має спеціальний отвір в який з легкістю увійде викрутка. Багатополюсні і диференціальні моделі можуть мати два таких отвори.

Ці отвори мають зв’язок з нижніми захватами пристрою, при цьому захоплення які знаходяться зверху – нерухомі. За допомогою викрутки і спеціальних отворів, знімаємо нижню частину. Після цього зняти верхню частину буде дуже просто – порив вгору і пристрій перед вами!

Навіть з урахуванням того, що ця операція не утруднить вас, все таки слід пам’ятати, що зламати нижнє захоплення або пошкодити отвір під викрутку дуже просто. Дійте акуратно.

Якщо нижнє захоплення не має фіксатора, вам доведеться орудувати відразу двома викрутками, що, звичайно, не зовсім зручно.

Схема автоматичного вимикача особливості

Заміна автоматичного вимикача старого зразку

Такі автомати мають кріплення не на рейку, а довгі гвинти, які розташовуються в нижній і верхній частині пристрою. З великими проблемами ви можете зіткнутися якщо такі гвинти прикипіли або проїржавіли! Якщо ж цього не сталося, то демонтаж пройде без ускладнень. Якщо у вас такий апарат, рекомендуємо вам провести монтаж ДІН-рейки на панель (використовуючи кілька саморізів) і поставити більш сучасну модель аристрою.

Монтаж автоматичного вимикача в електрощитку

При монтажі автоматичного вимикача Тернопіль послідовність дій буде обернено пропорційна – розміщуємо автомат так, що б верхнє його захоплення було на рейці, далі ставимо на місце нижню частину. Після цієї нехитрої операції ваш пристрій буде на місці. Наступним кроком буде робота з проводами: кінці проводів необхідно контролювати, якщо буде така необхідність то обрізаємо дроти і проводимо їх очищення. Після цього можна спокійно розміщувати їх в затискачах вашого пристрою.

Далі буде нам потрібно перевірити обладнання на працездатність і наявність помилок при монтажі. Щоб це зробити необхідно подати живлення, включити пристрій і поспостерігати його роботу під напругою в перший час. Ознаками того, що несправності все таки присутні можуть виступити такі фактори як: іскріння і оплавлення в пристрої, інші шумові і теплові показники, помилкові спрацьовування. Якщо всього цього ви не виявили, вітаємо – монтаж автоматичного вимикача Тернопіль пройшов успішно!

Якщо у вас є можливість провести лабораторне провантаження нового пристрою – краще це зробити, але цей крок не обов’язковий. Відповідально поставтеся до вибору автоматичного вимикача!

Якщо ви зіткнетеся зі змінами номіналу по струму і характеристиці пристрою, вам необхідно буде бути впевненими в тому, що ці зміни природні. Найкраще в такій ситуації звернутися за консультацією до спеціалістів.

Компанії які займаються енергозбутом часто вимагають пломбування контактів вступного комутаційного апарату. Після заміни, ви будете зобов’язані запросити інспектора для того, що б він зробив процес пломбування!

Якщо міняєте автомати самі, то після лічильника можете робити все що хочете. Якщо маєте намір змінювати автоматику від введення під’їзду, то бажано узгодити це з керуючою компанією або з постачальником електроенергії. І якщо у вас немає відповідного допуску для робіт під напругою, навряд чи вам дадуть це зробити. Тому звертайтеся до професіоналів, тобто до нас. Майстри нашої компанії поміняють вам автомати, поставлять ПЗВ, проконсультують, і при необхідності допоможуть вирішити будь-які інші питання пов’язані з електрикою у вашому домі.

Поширені запитання

📚 Які матеріали потрібні для монтажу вимикачів і автоматів?

Для монтажу вимикачів і автоматів необхідні електротехнічні матеріали, такі як провід, розетки, вимикачі, автоматичні вимикачі, дріт і з’єднувальні пристрої.

🌎 Які інструменти потрібні для заміни вимикачів і автоматів?

Для заміни вимикачів і автоматів потрібні різноманітні інструменти, такі як кругла пила, шуруповерт, кусачки, різак для проводу, клемник і ізольовані гайки і болти.