Якщо ви плануєте провести повну заміну електропроводки Тернопіль в квартирі, то, перш за все, ви повинні скласти її схему. Надалі всі підготовчі роботи, в тому числі і закупівлю необхідних конструктивних елементів проводки, а також подальший їх монтаж ви будете робити в суворій відповідності з складеною схемою електричної проводки квартири.

Якщо на початковому етапі знехтувати складанням схеми проводки квартири, то в подальшому ви можете зіткнутися з безліччю негативних моментів. Наприклад, пошкодження частини проводки. А все чому? Та тому, що з самого початку не була складена схема проводки квартири, тобто ви не розрахували передбачуване навантаження на ту чи іншу лінію проводки і відповідно неправильно вибрали провід для даної лінії.

Можливо, ви склали схему електричної проводки, але неправильно. Отже, необхідно приділити даному етапу заміни електропроводки Тернопіль досить часу, врахувати всі дрібниці, перевірити окремі лінії проводки на можливість включення необхідних побутових приладів і т.п. У цій статті розглянемо приклад попередніх розрахунків, необхідних для подальшого складання схеми електропроводки квартири, а також наведемо кілька корисних рекомендацій щодо вибору схеми проводки квартири.

Перший крок – розрахунок навантажень електроприладів, які будуть включені в кожній кімнаті вашої квартири, а також визначення місць розміщення штепсельних розеток. Перед тим, як приступити до розрахунку навантажень, зобразимо в спрощеному вигляді план вашої квартири. На даному етапі ми вкажемо, які електроприлади будуть включені в даній кімнаті, а також визначимося з кількістю і розташуванням розеток.

Отже, у нас в квартирі є такі приміщення:

  • передпокій;
  • зала;
  • спальня;
  • кухня;
  • ванна кімната;
  • туалет.

У кожній кімнаті будуть включені ті чи інші побутові електроприлади. Перерахуємо їх, а також врахуємо можливість використання інших електроприладів в майбутньому, тобто зробимо деякий запас.

Отже, в кухні у нас будуть включені такі побутові електроприлади:

  • електрична піч;
  • мікрохвильова піч;
  • електричний чайник;
  • холодильник;
  • дрібна побутова техніка (міксер, блендер, вафельница, тостер і т.п.).

У залі у нас будуть включені:

  • телевізор;
  • аудіосистема;
  • кондиціонер.

У спальні ми будемо використовувати:

  • комп’ютер;
  • кондиціонер.

У ванній кімнаті розташовані:

  • водонагрівач;
  • пральна машина.

Тепер, коли ми визначилися з кількістю і найменуванням побутових приладів, які будуть використовуватися в кожній кімнаті, переходимо до наступного етапу – розрахунку навантажень даних побутових приладів.

Як правило, на кожному побутовому приладі є табличка (паспорт), в якій вказані номінальні дані того чи іншого побутового приладу. Випишіть номінальну споживану електричну потужність кожного побутового приладу. Нам необхідно визначити номінальний струм навантаження, який буде протікати по лінії проводки при включенні кожного з електроприладів.

Для того, щоб знайти номінальний струм, слід розділити потужність побутового приладу на робочу напругу побутової мережі, тобто на 220 В. Наприклад, потужність мікрохвильової печі становить 800 Вт. Ділимо це число на 220 і округляємо в більшу сторону до цілого числа. Отримуємо номінальний струм мікрохвильовій печі – 4 А. Аналогічним чином виробляємо розрахунок навантажень інших побутових електроприладів.

Запишемо отримані дані в область кожної кімнати на зображеному раніше плані квартири.

Далі, визначаємо необхідну кількість розеток у кожній кімнаті квартири, враховуючи при цьому не тільки навантаження побутових приладів, але і зручність їх підключення.

В кухню встановимо чотири розетки для:

  • електричної печі (розетка спеціального типу, розрахована на 25 А);
  • мікрохвильовки і холодильника;
  • електрочайника;
  • для включення дрібних побутових приладів.

До зали нам досить встановити дві розетки, тобто одну для кондиціонера, а іншу для телевізора і аудіосистеми. Але для зручності і запасу встановимо ще одну розетку в іншій частині кімнати. Є висока ймовірність того, що в недалекому майбутньому у вас в квартирі можуть з’явитися інші побутові прилади або ви захочете зробити перестановку.

У спальні аналогічна ситуація: досить встановити дві штепсельні розетки, але ми встановимо ще одну.

У ванній кімнаті у нас два побутових прилади – пральна машина і водонагрівач. Тобто ми встановлюємо дві розетки для підключення даних побутових приладів. Але в даному випадку слід врахувати також той факт, що ванна кімната характеризується підвищеним рівнем вологості. Отже, необхідно вибирати розетки, корпус яких захищений від впливу вологи. Вибираємо розетку зі ступенем захисту IP44. Корпус даної розетки надійно захищений від впливу вологи, зокрема від бризок води довільного напрямку.

У передпокої передбачимо одну розетку для включення, при виникненні необхідності, того чи іншого побутового приладу.

Переходимо до наступного етапу – вибору схеми електропроводки квартири. Яку схему електропроводки вибрати? Якщо ви хочете заощадити, то можете кілька розеток і освітлення окремої кімнати підключити через розподільну (розпаєчну) коробку. Тобто, ви від квартирного щитка ведете один провід в кімнату, а потім розподіляєте його на кілька розеток і на освітлення.

В даному випадку ви втрачаєте в надійності електропроводки. В першу чергу це пов’язано з тим, що автоматичний вимикач, який ви вибираєте в квартирний щиток, розрахований на сумарне навантаження, яке буде підключене до всіх розеток тієї або іншої кімнати. В даному випадку автомат буде захищати лінію проводки, яка йде до кімнати, а ті лінії, які йдуть від розподільної коробки не будуть захищені від перевантаження. Крім того, ваші розетки також не захищені.

Наприклад, ви підключили три розетки в розподільній коробці. Провід, який йде в квартирний щиток має перетин в 4 квадрати, сумарне навантаження на три розетки – 30 ампер. Відповідно ви вибираєте автоматичний вимикач найближчого номіналу, тобто на 32 ампера.

При включенні в три розетки навантаження більше 32 ампер, автомат відключиться (в залежності від величини і тривалості струму перевантаження). В даному випадку будуть захищені від ушкодження всі елементи даної ділянки електропроводки, в тому числі і розетки. А якщо ви включите в одну розетку навантаження в 25 ампер, то відключення автоматичного вимикача не відбудеться.

В результаті у вас пошкодиться розетка, так як її номінальний струм складає 16 ампер. Якщо до даної розетки проведено провід, перетин якого не витримує навантаження в 25 ампер, то він також пошкодиться. Можна зробити висновок, що даний спосіб підключення розеток не забезпечує захисту елементів квартирної проводки.

Крім того, при підключенні розеток через розпаєчну коробку у вас виникає необхідність з’єднань декількох провідників. Найбільш поширений спосіб з’єднання провідників – скручування. Якщо проводка виконана алюмінієвим дротом, то скрутки з часом окислятся, і знизиться надійність контакту. Це в свою чергу може привести до пошкодження проводки.

Якщо скручування виконано якісно і при цьому забезпечена додаткова надійність контактного з’єднання, (наприклад, пайкою), то можна бути впевненим у надійності контактного з’єднання. Але, як найчастіше буває, скручування НЕ споюють і не застосовують інших способів забезпечення надійності контактного з’єднання (наприклад, спеціальними наконечниками). Висновок – даний спосіб підключення розеток в більшості випадків ненадійний.

Якщо ви маєте в своєму розпорядженні достатню кількість коштів, то можете вибрати іншу схему проводки, яка передбачає підключення кожної розетки до окремої лінії проводки. При цьому кожна лінія проводки захищена окремим автоматичним вимикачем, чим забезпечується висока надійність електропроводки квартири. В цьому випадку, при виникненні перевантаження, автомат буде захищати не тільки провід (лінію), а й штепсельну розетку, в яку буде включено побутові прилади.

Вибираючи цю схему електропроводки, ви забезпечуєте надійний захист всіх елементів електропроводки. Крім того, даний спосіб підключення розеток дозволяє зробити хороший запас.

Наприклад, при підключенні трьох розеток до однієї лінії проводки через розпаєчну коробку ви орієнтувалися на сумарне навантаження побутових електроприладів. Навантаження, що включається в три розетки, становила 30 ампер. Ви вибрали мідний дріт перетином в 4 квадрати, в даному випадку запас у вас невеликий: близько 8-10 ампер (в залежності від способу прокладки проводки).

У другому випадку ви підключили три розетки до трьох лініях проводки, тобто кожну розетку підключили до окремої лінії проводки. Для прокладки ви вибрали мідний дріт перетином в 2,5 квадрати. В даному випадку ви можете включити в розетки велике навантаження. Наприклад, можна живити кожну розетку навантаженням в 16 ампер (номінальний струм звичайної розетки). Сумарний струм – 48 А. Провід з міді перерізом в 2,5 квадрати витримує струм до 25 А. Тобто у вас є можливість підключити до однієї з ліній проводки ще одну розетку, наприклад, шлейфом.

Відзначимо ще одну перевагау даної схеми проводки – зручність обслуговування. Якщо у вас виникла необхідність заміни розетки або ремонту окремої лінії електропроводки, то вам необхідно відключити необхідний автоматичний вимикач в квартирному щитку. При цьому інші лінії проводки, в тому числі освітлення (якщо воно виконано окремою лінією) буде залишатися в роботі.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що при підключенні розеток до окремих ліній проводки ви забезпечуєте не тільки надійність проводки в цілому, але і великий запас по потужності. Отже, проводка, виконана за даною схемою, прослужить вам досить довгий час і через деякий час вона буде в повній мірі відповідати вашій потребі у включенні побутових електроприладів.

Що стосується освітлення квартири, то спосіб його підключення залежить від обраної схеми електропроводки. Якщо ви підключаєте розетки через розподільну коробку, то освітлювальну апаратуру даної кімнати можна підключити в розподільній коробці.

Якщо розподільна коробка в кімнаті відсутня, тобто при з’єднанні декількох розеток шлейфом, а також при підключенні кожної розетки до окремої лінії, то для підключення освітлення тієї чи іншої кімнати необхідно вести окрему лінію з квартирного щитка. Тобто в цьому випадку можна передбачити окремий автоматичний вимикач в квартирному щитку, який буде живити освітлення всієї квартири.

Можна вести для освітлення квартири окремий провід з квартирного щитка в кожну кімнату квартири, а можна піти дещо іншим шляхом. Досить провести одну лінію з квартирного щитка в одну з кімнат квартири, а від цієї лінії відгалузилося кілька інших для живлення освітлювальної апаратури інших кімнат.

Даний спосіб актуальний для проводки з мідного дроту, так як приєднання проводів можна виконати пайкою. При цьому можна обійтися без розподільних коробок, так як з’єднання проводів пайкою надійне, а навантаження освітлювальної апаратури мале. Якщо провід алюмінієвий, то виконане скручування в стіні може в майбутньому призвести до пошкодження. Тобто в даному випадку з’єднання проводів буде ненадійне.

Заміна електропроводки . Підготовчі роботи

Після складання схеми проводки квартири, наступним етап – підготовчі роботи. До даного етапу можна віднести придбання конструктивних елементів електропроводки, а також необхідних в процесі монтажу проводки матеріалів та інструментів. Крім того, на даному етапі проводиться підготовка штроб (каналів), необхідних для подальшої прокладки проводу.

Відповідно до складеної схеми проводки нам необхідно придбати наступні конструктивні елементи проводки:

  • автоматичні вимикачі;
  • пристрої захисного відключення;
  • провід (кабель);
  • коробки для монтажу розеток і вимикачів;
  • клемники в розподільні коробки;
  • розподільний щиток.

Що нам знадобиться для монтажу проводки? По-перше, це слюсарний інструмент, а саме: викрутки, бокорізи, плоскогубці, ніж для зачистки проводів (або спеціальний пристрій). Для прорізки штроб можна використовувати штроборіз. За допомогою даного пристрою прорізка штроб проводиться дуже швидко і з мінімальною кількістю пилу (якщо ви використовуєте штроборіз з пилососом).

Крім переваг даного пристрою є і недоліки. Основний недолік – це висока ціна даного пристрою. Тому для проведення одиночних робіт недоцільно купувати штроборіз. Можна зробити прорізи каналів кутовою шліфувальною машиною (болгаркою). Але в даному випадку процес виробництва робіт супроводжується утворенням великої кількості пилу.

Альтернатива вищевказаним способам – прорізка штроб вручну, тобто за допомогою зубила і молотка.

Якщо лінія проводки буде проходити через стіну, то нам знадобиться перфоратор для свердління отвору в стіні.

При укладанні дроту, для кріплення його в штробах, а також для кріплення коробок в стіні для розеток і вимикачів нам знадобиться алебастр. Даний будівельний матеріал ідеально підходить для кріплення проводу, так як він характеризується швидким схоплюванням.

Коли всі необхідні інструменти і конструктивні елементи проводки придбані, переходимо до наступного етапу – прорізці штроб і отворів для кріплення проводу і коробок відповідно. Перш за все, необхідно зробити розмітку передбачуваних місць прокладки проводу і монтажу інших конструктивних елементів.

Що стосується демонтажу елементів старої проводки квартири, то досить буде просто знеструмити стару проводку. Для цього необхідно від’єднати провід, що живить квартирний щиток і потім демонтувати його. При цьому не обов’язково демонтувати всю стару проводку. Демонтувавши стару проводку повністю, вам доведеться робити закладення штроб. Навіщо виконувати подвійну роботу? Тому обмежимося демонтажем тільки тих елементів, які будуть заважати виконанню робіт по монтажу нової проводки.

Розмітку почніть з місця установки квартирного щитка. При цьому зверніть увагу на довжину введеного проводу. Тобто вибирайте місце встановлення щитка так, щоб вам вистачило дроту для підключення квартирного щитка. В іншому випадку вам необхідно буде викликати представників енергопостачальної організації для прокладки нового проводу від електролічильника.

Далі зробіть розмітку місця прорізки штроб, необхідних для прокладки проводу всіх лінії проводки, згідно зі складеною раніше схемою. При цьому зверніть увагу на кількість проводів, що укладаються в одному каналі. Якщо ви плануєте прокласти в одній штробі кілька ліній проводки, то відповідно необхідно прорізати штробу більшого розміру. В даному випадку – це канал, який йде в кухню. Тобто в даному випадку нам необхідно передбачити штробу такого розміру, щоб в ній можна було прокласти чотири лінії проводки.

Крім того, зробіть розмітку місць передбачуваної установки розеток і розподільних коробок.

Після виконання розмітки зробіть штроблення стін, а також зробіть отвори для встановлення коробок для розеток і розподільних коробок. Достатність глибини виконаних отворів можна перевірити коробкою. Вона не повинна виступати за межі стіни.

Далі переходимо до монтажу розподільних коробок і коробок для розеток і вимикачів. Перед тим, як монтувати коробки в стіни, передбачте в них отвори для проводів. Фіксацію коробок в стіні виконуємо алебастром. Для цього змочіть отвір в стіні і коробку, що монтується, водою, нанесіть невелику кількість алебастру на обидві поверхні, помістіть коробку в отвір і потримайте деякий час для затвердіння алебастру.

Потім монтуємо квартирний щиток. Для цього в ньому передбачені чотири отвори. Ставимо мітки на місці установки щитка (відповідно до розташування отворів на корпусі щитка), свердлимо отвори, монтуємо дюбелі. Виробляємо встановлення щита, укрутивши чотири шурупи в попередньо монтовані дюбелі.

Підготовчі роботи закінчені, можна переходити безпосередньо до монтажу проводки.

Заміна електропроводки квартири. Монтаж електропроводки

Отже, приступаємо до укладання дротів в підготовлені штроби. При цьому не забувайте про те, що в місцях підключення проводів (щиток, розподільна коробка, розетка) необхідно залишати невеликий запас в 20-30 см, в залежності від конкретної ситуації. У всякому разі, залиште по можливості більший запас, так як надлишок проводу – це не проблема, його можна просто обрізати до необхідної довжини.

Недостатня довжина проводу – це вже проблема. Нарощування дроту знижує надійність проводки, так як з’являються додаткові проміжні з’єднання проводів. Тому, при підготовці до заміни електропроводки Тернопіль приділіть особливу увагу розрахункам довжини проводу для кожної лінії. Візьміть хороший запас, врахуйте шлях прокладки проводу, наприклад, врахуйте товщину стін, через які буде проходити провід (кабель).

Якщо в одному каналі (штробі) планується укласти кілька ліній проводки, то їх укладання слід проводити одночасно. Для фіксації дроту в каналі використовуємо алебастр.

В першу чергу проведіть лінії проводки від розподільного щитка до місця призначення, тобто безпосередньо в розподільну проміжну коробку або до місця підключення розетки. Покладіть дріт в штробу і переконайтеся в тому, що довжини проводу вистачає. Тепер можна приступати до фіксації дроту алебастром.

Рекомендується фіксувати дріт через кожні 50 см. У всякому разі необхідно керуватися місцевими умовами, тобто кількістю ліній в одній штробі, їх перетином. Для фіксації однієї лінії проводки буде досить нанесення алебастру кожні 50 см, а для трьох лінії проводки необхідно дати фіксацію алебастром кожні 20-30 см.

Коли будуть укладені всі лінії проводки, можна переходити до наступного етапу – підключення. У розподільний щиток квартири встановлюємо апарати захисту, які ми вибрали відповідно до складеної схеми проводки. Почніть підключення з ввідного автоматичного вимикача. Переконайтеся в тому, що вступний провід знеструмлений, підключіть його до автомату. Далі зробіть підключення інших автоматичних вимикачів і пристроїв захисного відключення. Пам’ятайте, що всі апарати повинні знаходитися в відключеному стані.

Далі робите підключення кожної лінії проводки до апаратів в щитку квартири, до розеток, в проміжних коробках, до вимикачів освітлення, світильників і інших елементів освітлювальної апаратури.

Для зручності обслуговування квартирної електрики, промаркуйте кожен з проводів, що підключаються. Можна повісити бірки, на яких вказати найменування лінії проводки і, при відсутності кольорового маркування, вказати, де фаза, нуль і заземлення.

Перевірте візуально правильність підключення ліній проводки, включіть вступний автомат і ПЗВ в розподільному щитку, потім заживіть одну з ліній проводки. Увімкніть побутовий прилад в розетку тієї лінії, яку ви живите, переконайтеся в наявності напруги в розетці. Аналогічно зробіть перевірку інших ліній проводки.

Якщо при включенні лінії проводки вимкнувся автоматичний вимикач, то це свідчить про те, що ви неправильно зробили підключення лінії проводки, тобто ви створили коротке замикання в ланцюзі. Перевірте правильність підключення проводів і усуньте помилку в підключенні.

Коли ви переконаєтеся в тому, що всі розетки і освітлювальна апаратура квартири підключені правильно, можна переходити до завершального етапу – закладенні штроб і чистової обробки стін.

При виконанні даних робіт не забувайте про те, що необхідно знеструмити електропроводку квартири. Це необхідно для того, щоб убезпечити себе від ураження електричним струмом.

Прочитавши все, що написано вище, подумайте, будь ласка, гарненько, чи варто братися самому за таку відповідальну роботу, як заміна електропроводки Тернопіль. або все ж довірити електромонтажні роботи професіоналам з нашої компанії, у яких і досвіду більше і з інструментом все в порядку.

Вартість заміни електропроводки в квартирі.

В одній і тій же квартирі ціни на заміну проводки можуть відрізнятися в два, а то і в три рази, тут все залежить від уподобань і побажань господаря, а так само від фінансових можливостей.

Увага! У нас ціни на електропроводку вказані з урахуванням виконання монтажу згідно ГОСТ Р 50571.5.52-2011, всі електромонтажні роботи виконуються в строгій відповідності з ПУЕ-7. Для Вашої безпеки ми використовуємо кабелі з негорючою ізоляцією марок ВВГнг, ВВГнг-LS, NYMнг-LS.

У нас краще співвідношення ціна-якість!

Орієнтовні ціни на заміну електропроводки.

  • Заміна електропроводки в однокімнатній квартирі від 4000 грн.
  • Заміна електропроводки в двокімнатній квартирі від 4800 грн.
  • Заміна електропроводки в трикімнатній квартирі від 5600 грн.

Приклад, при заміні проводки в одній кімнаті можна встановити три розетки, один вимикач і одну люстру і комусь цього буде цілком достатньо. А можна сім розеток, роздільне освітлення з керуванням з двох або трьох місць, бра над ліжком, точкові світильники, світлодіодну стрічку, теплі підлоги. Відповідно другий варіант буде дорожче, як за матеріалами, так і по трудовитратах.

Поширені запитання

📚 Які ознаки можуть свідчити про необхідність заміни електропроводки у будинку?

Стара електропроводка може бути небезпечною і потребує заміни, якщо її вік становить більше 20-30 років, є признаки зношеності і ушкодження, поява підозрілих запахів або короткого замикання, зменшення напруги в мережі або перегрів проводів.

🌎 Які переваги заміни електропроводки в будинку?

Заміна старої електропроводки може забезпечити безпеку життя та майна, уникнути коротких замикань, пожежів, електричного удару. Крім того, нова електропроводка може підвищити енергоефективність будинку, знизити споживання електроенергії та витрати на її оплату.